I-02 Projektový zámer (projektovy_zamer)

Version 1.5 by Gabriel Rusznyák on 2024/12/18 17:47

SABLONA_I-02_PROJEKTOVY_ZAMER_Projekt_XYZ_YYMMDD_v0.1_5d283de4ad3c0b7a.png
PROJEKTOVÝ ZÁMER
Vzor pre manažérsky výstup I-02
podľa vyhlášky MIRRI č. 401/2023 Z. z.

Povinná osobaTrnava
Názov projektuPodpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy a prevencia kriminality - Inteligentné mesto Trnava
Zodpovedná osoba za projektRadoslav Drobný, radoslav.drobny@trnava.sk
Realizátor projektuTrnava
Vlastník projektu Trnava
Schvaľovanie dokumentu
PoložkaMeno a priezviskoOrganizáciaPracovná pozíciaDátum

Podpis
(alebo elektronický súhlas)

Vypracoval     

1.História DOKUMENTU

VerziaDátumZmenyMeno
0.19.12.2024prvá verzia dokumentuRadoslav Drobný, Mesto TT
0.213.12.2024druha verzia dokumentuRadoslav Drobný, Mesto TT
1.017.12.2024zapracovanie pripomienok a súladu s vyhláškou č. 401/2023 Z. z., finálna verzia v súlade so ŽoNFPRadoslav Drobný, Mesto TT

2.ÚČEL DOKUMENTU, SKRATKY (KONVENCIE) A DEFINÍCIE

V súlade s Vyhláškou MIRRI SR č. 401/2023 Z. z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke IT VS - je dokument “Projektový zámer” určený na rozpracovanie informácií k projektu z pohľadu aktuálneho stavu, aby bolo možné rozhodnúť o pokračovaní prípravy projektu, alokovaní rozpočtu, ľudských zdrojov a po prechode do iniciačnej fázy aj z pohľadu budúceho stavu a navrhovaného riešenia. 

Projektový zámer obsahuje povinné kapitoly v súlade s prílohou č. 8 Výzvy Minimálne náležitosti manažérskych produktov – verejná správa: Manažérske zhrnutie, Motivácia a rozsah projektu, Zainteresované strany/Stakeholderi, Ciele projektu a merateľné ukazovatele, Návrh organizačného zabezpečenia projektu, Alternatívy, Opis obmedzení, predpokladov, tolerancií, Opis požadovaných výstupov, Náhľad architektúry, Opis rozpočtu, Detailný popis nákladov a prínosov, Postup a spôsob nacenenia projektu, Harmonogram projektu, Zoznam rizík a závislostí.

Dokument vychádza zo schváleného projektového zámeru (Názov PZ IÚI  - Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy a prevencia kriminality - Inteligentné mesto Trnava), ktorý bolo na 11. zasadnutí Kooperačnej rady UMR Trnava schválená a v zmysle Metodického usmernenia k podpore integrovaného územného rozvoja bol 19.11.2024 zaevidovaný do neverejnej časti ITMS21+.

2.1Použité skratky a pojmy

IDSKRATKAPOPIS
1.DSLDefinitive Software Library (ITIL) – zoznam SW, ktorý je možné/povolené používať v prostredí organizácie (s priradenými identifikačnými kódmi)
2.Automatizovaný spôsobIde o spracovanie vstupných dát v štruktúrovanej forme na základe nadefinovanej procedúry alebo scriptu. Spustenie spracovania môže byť naplánované ako opakovaná činnosť, alebo vyvolaná jednorazovou činnosťou (napr. uzavretie tiketu)
3.FTFix Time - Maximálna doba, do ktorej nahlásená vada musí byť odstránená a služba poskytovaná podľa dohodnutých parametrov
4.Funkčná špecifikácia (dokument, popisujúci kontext pre využitie riešenia s jeho funkčnými požiadavkami)
5.HW/CloudHardvér / Cloud
6.IKTInformačno-komunikačné technológie (organizácie)
7.IÚIIntegrovaný územný rozvoj
8.IdMIdentity Manager
9.ISInformačný systém
10.ISVSInformačný systém verejnej správy
11.IT ROLARola, ktorá definuje prístup do IS alebo definuje využívanie IT zdrojov
12.KPIvýkonnostný ukazovateľ
13.Mesto TTMesto Trnava
14.MIRRIMinisterstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
15.MUmerateľné ukazovatele
16.MJmerná jednotka
17.NFPnenávratný finančný príspevok
18.RTResponse Time - Maximálna doba, počas ktorej je dodávateľ povinný reagovať na podnet objednávateľa (napr. incident, požiadavku)
19.SDService Desk
20.SDMService Desk Manager
21.SLAService Level Agreement – dohoda/zmluva o parametroch poskytovania služby
22.SRSlovenská republika
23..SWsoftvér
24.Technická špecifikácia (dokument, popisujúci kontext pre technické začlenenie riešenia do prostredia organizácie, s jeho technickými, integračnými, architektúrnymi a bezpečnostnými požiadavkami)
25.TTSKTrnavský samosprávny kraj
26.WFWorkflow = pracovný proces, zobrazený postupnosťou úkonov
27.PTK/RFIPredbežná trhová konzultácia/Request for information

2.2Konvencie pre typy požiadaviek (príklady)

IDSKRATKAPOPIS
1.UUžívateľská požiadavka
2.PProcesná požiadavka
3.RPožiadavka na reporting
4.IIntegračná požiadavka
5.CKapacitné požiadavky procesov
6.SPožiadavka na bezpečnosť
7.OPrevádzková požiadavka (Operations)
8.DPožiadavka na dokumentáciu
9.LLegislatívna požiadavka
10.OOstatné

Užívateľské požiadavky majú nasledovnú konvenciu:

U_nn_Rxx

  • U         – užívateľská požiadavka
  • nn        – typ používateľa
  • R          – označenie požiadavky
  • xx         – číslo požiadavky

Procesné požiadavky majú nasledovnú konvenciu:

P_ABXY_Rxx

  • P          – procesná požiadavka
  • AB        – označenie procesu
  • XY        – číslo podprocesu
  • R          – označenie požiadavky
  • xx         – číslo požiadavky

Reportingové požiadavky majú nasledovnú konvenciu:

R_nn_Rxx

  • R          – reportingová požiadavka
  • nn        – číslo reportu
  • R          – označenie požiadavky
  • xx         – číslo požiadavky

Kapacitné požiadavky majú nasledovnú konvenciu:

Bezpečnostné požiadavky majú nasledovnú konvenciu: ...

Prevádzkové požiadavky majú nasledovnú konvenciu: ...

Ostatné požiadavky majú nasledovnú konvenciu: ...

Ostatné typy požiadaviek môžu byť ďalej definované objednávateľom/PM.

3.DEFINOVANIE PROJEKTU

3.1Manažérske zhrnutie

názovpopis

Príslušnosť dopytového

projektu programu: 
Program Slovensko 2021 – 2027

1P1 Veda, výskum a inovácie

RSO 1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy

EFRR

MRR - menej rozvinutý región

1.2.2 Podpora budovania inteligentných miest a regiónov

5P1 Moderné regióny

RSO 5.1 Podpora integrovaného a inkluzívneho sociálneho, hospodárskeho a environmentálneho rozvoja, kultúry, prírodného dedičstva, udržateľného cestovného ruchu a bezpečnosti v mestských oblastiach

EFRR

MRR - menej rozvinutý región

5.1.3 Investície do bezpečného fyzického prostredia obcí, miest a regiónov

 

Typ projektudopytový
Indikatívna výška finančných prostriedkov určených na realizáciu projektu:

4 017 474,49 €

Z toho NFP: 3 436 515,09 €

Časový horizont projektu:01/2025 - 05/2026

HLAVNÝM CIEĽOM PROJEKTU je podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu, budovanie infraštruktúry na predchádzanie problémových javov a napätia, zabezpečenie verejného poriadku, ochrany zdravia a majetku mesta Trnava, ako aj automatizovaná tvorba, spracovanie a zverejňovanie otvorených údajov a analytických výstupov.

PREDMET PROJEKTU

HA1. Dátovo analytická platforma – Inteligentné mesto Trnava

Hlavná aktivita je zvolená v súlade s hlavnou aktivitou opatrenia 1.2.2: IoT, dáta a platformy - Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy, najmä rozvoja dátových platforiem, informačných systémov (v nadväznosti na inteligentné riadenie a podpory budovania miest a regiónov) a súvisiacich nástrojov s pridanou hodnotou pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu.

Predmetom aktivity je tvorba dátovo-analytickej platformy s pridanou hodnotou pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu v oblasti bezpečnosti, ochrany a dopravy. Dátovo-analytická platforma bude tvoriť prezentačnú vrstvu, do ktorej budú mať prístup poverení zástupcovia mesta, bude slúžiť na vyhodnocovanie dát z jednotlivých oblastí (údaje typu aktuálny stav zariadení, ich funkčnosť, štatistiky návštevnosti jednotlivých mestských častí, detekcia a početnosť cyklistov a pod.) IoT zariadenia budú mať vlastný analytický systém, ktorý bude zabezpečovať záznamové, ovládacie funkcie a systém riadenia.

Predmetom aktivity je ďalší rozvoj a rozšírenie centrálnej integračno-analytickej platformy a siete IoT zariadení v meste Trnava. Projekt nadväzuje na aktivity a projekty mesta, v rámci ktorých bol vybudovaný základ integračno-analytickej SW platformy, ktorá dáta a informácie z IoT zariadení a umiestnených senzorov zbiera, zjednocuje a poskytuje  vedeniu mesta formou analýz a predikcií, ktoré sú ďalej využívané v rámci plánovania, rozhodovania a správy. Zároveň sú vybrané dáta a informácie sprostredkované občanom formou online portálu. Vybrané open data open data portálu budú využívané na ďalšie spracovanie formou vysokokvalitných open data štandardov. V rámci predkladaného projektu bude centrálna IoT platforma rozšírená o údaje z novovybudovaných IoT bodov.

IoT platforma bude tvoriť prezentačnú vrstvu, do ktorej budú mať prístup poverení zástupcovia mesta, bude slúžiť na vyhodnocovanie dát z jednotlivých oblastí (údaje typu spotreba energií, aktuálny stav zariadení, ich funkčnosť, štatistiky návštevnosti jednotlivých mestských častí, detekcia a početnosť cyklistov a pod.). Každá oblasť IoT zariadení (umiestnených v rámci systému kamier a ďalších bodov v rámci mesta) bude mať vlastný analytický systém a systém riadenia, ktorý bude zabezpečovať záznamové, ovládacie funkcie a systém riadenia IoT. 

Vzhľadom na očakávania a plány mesta v oblasti Smart City budú dáta získané z jednotlivých IoT zariadení (v rámci monitoringu a kamerového systému) využité v rámci komplexného systému informovania obyvateľov o meste. Rovnako budú slúžiť predstaviteľom mesta pri lepšom rozhodovaní a plánovaní v rámci riadenia mesta. Dáta sa mudú zbierať aj z iných zariadení, popis v časti 5 Náhľad architektúry.

V rámci projektu a budovanej analytickej platformy je plánovaný zber, spracovanie a vyhodnocovanie najmä nasledovných analytických informácií a dát (z bodov a kamerového systému):

  • Zber údajov z automatizovanej prevádzky IoT zariadení 
  • Detekcia davu a počítanie osôb v zónach pre účely plánovacie, a bezpečnostné, napr. pri prevencii a riešení krízových situácií pri rizikových futbalových zápasoch, protestoch, demonštráciách, kultúrnych podujatiach.
  • Poflakovanie v parkoch a ležanie na lavičkách pre účely zlepšenia komfortu občanov mesta a množstvu prijímaných sťažností na neprispôsobivých občanov.
  • Parkovanie a parkovacia politika s cieľom vedieť objektívne preukázať v potrebnej kvalite a dokumentácii reálnu situáciu a zautomatizovať niektoré činnosti.
  • Doprava – zber štatistických dát v jednotlivých smeroch a časoch pre vnútornú optimalizáciu dopravy v rámci jednotlivých častí mesta: Monitoring dopravných uzlov s generovaním štatistík dopravy, jazda z protismere na jednosmerných cestách
  • Státie na zakázaných miestach
  • Počítanie vozidiel v zónach
  • Cyklokultúra, detekcia a počítanie cyklistov

HA2 Podpora bezpečnosti a kriminality – Inteligentné mesto Trnava

Hlavná aktivita je zvolená v súlade s hlavnou aktivitou opatrenia 5.1.3: prevencia kriminality (kamerové systémy, inštalácia nových bodov, ich rekonštrukcia v rizikových lokalitách ako súčasť integrovaného projektu, posilnenie pomáhajúcich profesií, adresná podpora aktivít zameraných na primárnu prevenciu, osveta a scitlivovanie bezpečnostných zložiek).

Predmetom riešenia je modernizácia kamerového systému mesta Trnava. Kamerový systém bude konštruovaný ako multifunkčné interaktívne riešenie. Základnou myšlienkou pri konštrukcií systému je v maximálnej možnej miere zjednodušiť prácu v dohľadovom centre. Táto bude orientovaná predovšetkým na riešenie incidentov, ktoré sú detegované automatickými inteligentnými funkciami analytických nástrojov ktoré sú integrovanou súčasťou systému. Udalosti vyhodnocované z generovaných metadát kamerami budú párované so zaznamenávanými obrazmi z jednotlivých kamier a zároveň budú ukladané do analytickej databázy informácii, čo umožní generovanie štatistík a vytváranie jednotlivých záujmových scenárov a ich vyhodnocovanie formou grafov a tabuliek. K uvedeným scenárom je bude možné nastaviť aj emailové notifikácie. V rámci mesta chceme tieto analytické dáta používať pre plánovacie, a bezpečnostné účely. Chceme získať reálne makro dáta o počtoch, ktoré nám pomôžu pri lepšom plánovaní rozvoja mesta, skvalitnenia života obyvateľov, dopravy, parkovania, zlepšenia infraštruktúry, zvýšenia bezpečnosti a komfortu a zníženia kriminality.

Dohľadové centrum bude vybudované v priestoroch žiadateľa prepojených s budovou mestskej polície.  Prevádzka bude rovnako ako v súčasnom stave zabezpečená internými kapacitami.

Spôsob realizácie hlavných aktivít 1 a 2:

Analýza a dizajn: zhotovenie potrebnej realizačnej dokumentácie, špecifikácia a popis produktov projektu, zvolenie prístupu k projektu po vyhodnotení viacerých spôsobov a možností dodávky, naplánovanie potrebných prác vo fáze implementácie, definovanie časových limitov, lehôt stratégie informovania o postupe projektu vo vzťahu k harmonogramu projektu.

Nákup technických prostriedkov, programových prostriedkov a služieb: nákup IoT technológií a softvérových produktov v zmysle položiek rozpočtu, realizácia prác

Implementácia a testovanie: dodávka produktov projektu a montáž produktov, dozor nad priebehom  prác a kontrola realizácie projektu, postupné plánovanie a vyhodnocovanie etáp projektu s overovaním úplnosti dodávok pre každú etapu, testovanie prevádzky a overovanie funkčnosti inštalovaných zariadení

Nasadenie: potvrdenie finálnej akceptácie produktov projektu a ich odovzdanie do prevádzky

Navrhované riešenie bolo spracované na základe zrealizovaných aktivít žiadateľa zameraných na implementáciu riešení vedúcich k inteligentnému riadeniu mesta na základe dát, viď. komplementárne projekty, časť 4.2 PZ. Štruktúra a obsah aktivít sú navrhnuté tak, aby reflektovali potreby mesta pre rozhodovanie, plánovanie a realizáciu politík v dlhodobom meradle na základe precízneho spracovania, analýzy a vyhodnotenia dát získaných z IoT zariadení, ktoré poskytnú nevyhnutné vstupy pre správne nastavenie rozvojových politík. Riešenie je zároveň navrhnuté v súlade so strategickými rozvojovými dokumentmi na národnej a regionálnej úrovni, ako aj na úrovni mesta / UMR (viď. vyššie).

VÝSTUPOM projektu bude dátovo-analytická platforma a mutifunkčný kamerový systém.

HARMONOGRAM REALIZÁCIE projektu bol nastavený v zmysle projektovej dokumentácie, predpokladu ukončenia  verejného obstarávania (podpis a účinnosť zmluvy) na dodávateľa realizácie projektových aktivít a na základe lehôt plnenia diela z návrhu zmluvy so zhotoviteľom (rok na dodanie + mesiac na dodanie  dokumentácie).

Cieľové hodnoty MERATEĽNÝCH UKAZOVATEĽOV boli zvolené nasledovne:

  • Výstup PO081 Integrované projekty pre územný rozvoj: realizáciou projektu bude realizovaný 1 takýto projekt,  zahŕňa rôzne sektory (ciele a výsledky projektu sa zameriavajú na oblasť bezpečnosti aj dopravy), a tiež viaceré strany, ktoré budú užívať výstupy platformy (Mesto Trnava, Mestská polícia a iné organizácie a inštitúcie).
  • Výstup PO083 Vytvorený alebo obnovený otvorený priestor v mestských oblastiach: ide o plochu lokalít, ktoré budú po realizácii projektu priamo pokryté kamerovým systémom, resp. kde kamerový systém prispieva k zvýšeniu bezpečnosti lokalít/priestorov.
  • Výsledok PR092 Používatelia nových a vylepšených verejných inovatívnych služieb, produktov a procesov: vo vzťahu k aktivite opatrenia 1.2.2 ide o používateľov novej dátovo-analytickej platformy s vlastným užívateľským profilom a prístupom.

Očakávaný PRÍNOS projektu pre územie MFO Trnava spočíva v dosiahnutí nasledovných zmien:

  • Implementácia modernej IoT infraštruktúry zabezpečí kvalitné a rozsiahlejšie pokrytie mesta bezpečnostným monitoringom a viacúčelovosť kamerového systému a teda aj jeho nákladovú a funkčnú efektivitu. Použité bude také riešenie, ktoré umožní využiť sústavu kamier na viac účelov. Kamerová infraštruktúra bude napojená do záznamového, analytického a zobrazovacieho centra. Celá sústava týchto riešení bude zastávať aj preventívnu funkciu.
  • V rámci mesta budú tieto analytické dáta používané pre plánovacie, a bezpečnostné účely. Taktiež bude možné získať reálne makro dáta o počtoch, ktoré pomôžu pri lepšom plánovaní rozvoja mesta, skvalitnenia života obyvateľov, dopravy, parkovania, zlepšenia infraštruktúry, zvýšenia bezpečnosti a komfortu a zníženia kriminality. 
  • Prínos aktivít projektu bude aj pre  analytické, rozhodovacie a plánovacie účely na základe získaných dát pri tvorbe konkrétnych strategických rozhodnutí a politík mesta Trnava. Využitie a integrácia získaných údajov, zavedenie inovatívnych služieb, smart riešení, analytických nástrojov a aplikácií pre zvyšovanie kvality života mesta Trnava.

CIEĽOVOU SKUPINOU sú (výzva nedefinuje presnú cieľovú skupinu projektu, pre projekt definujeme):

  • zástupcovi mesta, ktorým realizácia projektu umožní efektívnejšie plánovanie a riadenie mestských politík,
  • obyvatelia a návštevníci mesta, ktorí budú profitovať z bezpečnejšieho mestského prostredia a efektívnejšieho riadenia mesta.
  • pracovníci dohľadového strediska (používatelia), ktorým modernizácia systému vďaka inteligentným analytickým funkciám zjednoduší a zautomatizuje prácu,

Sumarizácia hlavných PARAMEROV HODNOTENIA projektu

IDnázov HKparametre v projektezdroj
1Miera rizík ohrozujúcich úspešnú realizáciu projektuV rámci projektu neboli identifikované menej riziká s dopadom FATÁLNY z celkového počtu identifikovaných rizík v ŽoNFP s vysokou závažnosťou, ktoré ohrozujú úspešnú realizáciu projektu.Príloha č. 1_REGISTER_RIZIK-a-ZAVISLOSTI_RUVZ TT_V2.xlsx
2Administratívne, odborné a prevádzkové kapacity žiadateľa

Mesto TT disponuje (v súlade s podmienkami Výzvy) s dostatočnými odbornými kapacitami s náležitou odbornou spôsobilosťou a  know-how na riadenie a implementáciu projektu v danej oblasti.

Návrh organizačného zabezpečenia projektu je reálny a v súlade s podmienkami Výzvy.

Podkapitola 9 Projektový tím
3Miera oprávnenosti výdavkov projektuVšetky oprávnené aktivity vychádzajú z Výzvy PSK-MIRRI-619-2024-ITI-EFRR.

Akceptačné protokoly

Monitorovacie správy k projektu

4

Dôležitosť projektu u žiadateľa a potencionálny dopad

kybernetických incidentov

Projekt spracováva a prepája dáta viacerých zdrojov do dátovo-analytickej platformy pre kamerový systém s pridanou hodnotou pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu v oblasti bezpečnosti, ochrany a dopravy .

Interné smernice

Akceptačné protokoly

Protokoly testovania

3.2Motivácia a rozsah projektu

RIEŠENIE PROBLÉMU

Mesto Trnava má ambíciu reflektovať najmä na nasledovné skutočnosti:

  • sprístupnenie údajov na analytické účely, automatizovaná tvorba, spracovanie a zverejňovanie otvorených údajov a analytických výstupov,
  • kamerový systém a jeho vybrané časti nezodpovedajú súčasne platným štandardom v danej oblasti
  • prevencia kriminality, potreba zvýšenia celkovej dostupnosti otvorených dát v rámci oblasť bezpečnosti.

Projekt je integrovaný na úrovni IÚS MFO Trnava tým, že prispieva k napĺňaniu cieľa integrovaného investičného balíčka č. 1 Integrované a moderné verejné služby  v rámci integrovaného projektu:

  • 1.1: Inteligentná mestská funkčná oblasť  tým spôsobom, že v rámci PZ IÚI dôjde k rozšíreniu dátovej infraštruktúry a lepšiemu využívaniu dát pre strategické plánovanie, rozhodovanie a financovanie rozvoja územia MFO Trnava.
  • 1.4: Bezpečnosť a sociálne istoty tým spôsobom, že v rámci PZ IÚI dôjde k zavedeniu modelu multifunkčného využívania existujúcich a nových zariadení verejných služieb – kamerového systému s dohľadovým centrom a dátovo analytickou platformou a aktívnymi bezpečnostnými prvkami, ktoré môžu prispieť v následnej tvorbe regionálnych nástrojov so zameraním na tvorbu deradikalizačných stratégií a opatrení voči násiliu.

Okrem spomínanej integrácii na úrovni IÚS MFO Trnava možno integráciu (integrovanosť) identifikovať aj na úrovni tematickej a to tým spôsobom, že PZ prepája tému digitalizácie infraštruktúry samosprávy prostredníctvom realizovania aktivity zameranej na tvorbu dátovo-analytickej platformy, ktorá je konštitutívnym jadrom pri budovaní moderných miest a obcí, zároveň prispieva k posilneniu aktivít zameraných na predchádzanie násilia a zvýšenie bezpečnosti obyvateľov a návštevníkov MFO Trnava.

OBLASTI (AGENDA / ŽIVOTNÁ SITUÁCIA), ktorým sa projekt venuje

Projekt nie je viazaný na žiadnu životnú situáciu.

MOTIVÁCIA na dosiahnutie budúceho stavu a PRÍNOSY PROJEKTU

Realizácia projektu (HA1) prispeje k ďalšiemu rozvoju Trnavy ako inteligentného mesta, ktorého rozhodovanie a plánovanie bude založené na precíznom zbere, spracovaní a analýze dát v rámci vybudovanej integračno-analytickej platformy.

Očakávané prínosy:

  • rozšírená integračno-analytická platforma pre spracovanie a analýzu dát
  • zber údaje o javoch z okolitého prostredia (najmä, obraz, pohyb a metadáta, svetlo atď.) , prenos do digitálneho prostredia na ich komplexné analytické spracovanie
  • inštalovaný systém IoT zariadení v rámci monitorovacieho systému bezpečnosti (predpokladaný počet 159)
  • vytvorenie komplexného systému pre inteligentné rozhodovanie a plánovanie s využitím dát z inštalovaných IoT zariadení
  • podpora budovania inteligentného mesta s efektívnym využívaním zdrojov, čím sa zároveň prispieva k zvyšovaniu kvality života obyvateľov

Ďalšie očakávané zmeny (HA2):

Monitorovanie bezpečnosti, primárna prevencia  - očakávané zmeny:

  • implementácia modernej kamerovej infraštruktúry (využitie IoT infraštruktúry) zabezpečí kvalitné a rozsiahlejšie pokrytie mesta bezpečnostným monitoringom a poskytne  účelovosť kamerového systému, teda aj jeho nákladovú a funkčnú efektivitu. Kamerová infraštruktúra bude napojená do záznamového, analytického a zobrazovacieho centra. Celá sústava týchto riešení bude zastávať aj preventívnu funkciu. 
  • zabezpečenie promptného prístupu k poradenstvu a pomoci pre obete trestných činov
  • poskytovanie údajov z oblasti monitorovania bezpečnosti mesta Trnava (previazanosť na doplnkovú aktivitu 5.1.3), prevencia kriminality a posilnenie pomáhajúcich profesií v meste Trnava, najmä zložiek mestskej polície, čo prispeje ku osveta a scitlivovanie bezpečnostných zložiek

SÚLAD PROJEKTU

Projekt bude:

  • plne riadený v súlade s vyhláškou Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky č. 401/2023 Z. z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy a všetky manažérske produkty vyhlášky o riadení projektov budú vypracované a nahraté v Centrálnom metainformačnom systéme verejnej správy SR.
  • realizovaný v súlade požiadavkou na - data driven government, t.j. integráciou dátovej platformy do konsolidovanej analytickej vrstvy formou Azure Data Lake Storage, AzureDataFactory, SQL Database alebo PowerBI na základe dodávky konkrétneho riešenia.

Žiadateľ má na realizáciu zabezpečené potrebné zdroje. Okrem finančných zdrojov potrebných na spolufinancovanie projektu má zabezpečené aj personálne kapacity na realizáciu projektu v súlade s požiadavkami výzvy ako aj s princípmi kvality riadenia projektov v súlade s uznávanými štandardmi a postupmi (najmä s Vyhláškou č. 401/2023 Z. z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy).

Projekt je v súlade s:

  • Zákon č. 95/2019 Z. z. o informačných technológiách vo verejnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
  • Zákon č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente)
  • Vyhláška 401/2023 MIRRI SR o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy,
  • Vyhláška 78/2020 Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu o štandardoch pre informačné technológie verejnej správy,
  • Vyhláška 547/2021 MIRRI SR o elektronizácii agendy verejnej správy.

3.3Zainteresované strany/Stakeholderi

IDAKTÉR / STAKEHOLDER

SUBJEKT
(názov / skratka)

ROLA
(vlastník procesu/ vlastník dát/zákazník/ užívateľ …. člen tímu atď.)

Informačný systém
(MetaIS kód a názov ISVS)

1.Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SRMIRRIPoskytovateľ služieb centrálnej platformy integrácie údajovIS CSRU
2.Občan / podnikateľNerelevantnéZákazníkNerelevantné
3.Mesto TrnavaMesto TTVlastník procesu / vlastník dát / prevádzkovateľ ISVS

isvs_10425 Smart IoT platforma

mesta Trnava

     

3.4Ciele projektu

ID

Názov cieľa
Názov strategického cieľaSpôsob realizácie strategického cieľa
1Dátovo analytická platforma

RSO 1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy

1.2.2 Podpora budovania inteligentných miest a regiónov

...
2Podpora bezpečnosti a kriminality

RSO 5.1 Podpora integrovaného a inkluzívneho sociálneho, hospodárskeho a environmentálneho rozvoja, kultúry, prírodného dedičstva, udržateľného cestovného ruchu a bezpečnosti v mestských oblastiach

5.1.3 Investície do bezpečného fyzického prostredia obcí, miest a regiónov

...

3.5Merateľné ukazovatele (KPI)

ID

 

CIEĽ

NÁZOV
MERATEĽNÉHO A VÝKONNOSTNÉHO UKAZOVATEĽA (KPI)
POPIS
UKAZOVATEĽA
MERNÁ JEDNOTKA
(v čom sa meria ukazovateľ)
AS IS
MERATEĽNÉ VÝKONNOSTNÉ HODNTOY

(aktuálne hodnoty)
TO BE
MERATEĽNÉ VÝKONNOSTNÉ HODNTOY

(cieľové hodnoty projektu)

SPÔSOB ICH MERANIA/

OVERENIA
PO NASADENÍ

(overenie naplnenie cieľa)

POZNÁMKA
sem vpíšte identifikáciu /číslo ukazovateľa

 

sem vpíšte názov cieľa

sem vpíšte názov ukazovateľa (KPI)sem vpíšte popis ukazovateľasem vpíšte - čas, početnosť, financie,...sem vpíšte aktuálne namerané hodnoty, ktoré chcete realizáciou projektu zlepšiťsem vpíšte cieľové hodnoty, ktoré chcete dosiahnuť realizáciou cieľa (napr.
_Zrýchlenie poskytnutia služby (čas),
_Zvýšenie počtu poskytnutých služieb (početnosť),
_Zníženie nákladov na proces (financie), ... atď.
sem vpíšte spôsob (metódu / postup), ako sa po nasadení overí naplnenie cieľa (naplnenie KPI)sem vpíšte spôsob (metódu / postup), ako sa po nasadení overí naplnenie cieľa (naplnenie KPI)
1                Opatrenie: 1.2.2. Podpora budovania inteligentných miest a regiónovPO081 Integrované projekty pre územný rozvojrealizáciou projektu bude realizovaný 1 takýto projekt,  zahŕňa rôzne sektory (ciele a výsledky projektu sa zameriavajú na oblasť bezpečnosti aj dopravy), a tiež viaceré strany, ktoré budú užívať výstupy platformy (Mesto Trnava, Mestská polícia a iné organizácie a inštitúcieprojekt01

Akceptácia a inštalácia nasadeného

riešenia

(Akceptačné protokoly)

Testovaný a nasadený systém
2                Opatrenie: 1.2.2. Podpora budovania inteligentných miest a regiónovPSKPRCO114 Vytvorený alebo obnovený otvorený priestor v mestských oblastiachide o plochu lokalít, ktoré budú po realizácii projektu priamo pokryté kamerovým systémom, resp. kde kamerový systém prispieva k zvýšeniu bezpečnosti lokalít/priestorovmetre štvorcové04000

Akceptácia a inštalácia nasadeného

riešenia

(Akceptačné protokoly)

Update funkcií kamerového systému
3                Opatrenie: 5.1.3 Investície do bezpečného fyzického prostredia obcí, miest a regiónovIné:  PSKPSRI40 Používatelia nových a vylepšených verejných inovatívnych služieb, produktov a procesovvo vzťahu k aktivite opatrenia 1.2.2 ide o používateľov novej dátovo-analytickej platformy s vlastným užívateľským profilom a prístupompoužívatelia / rok010

Akceptácia a inštalácia nasadeného

riešenia

(Akceptačné protokoly)

Dátovo-analytická platforma

3.6Špecifikácia potrieb koncového používateľa

AktérŠpecifikácia požiadaviek koncových používateľov
Mesto TT
  • Automatizovaná tvorba, spracovanie a zverejňovanie otvorených údajov a analytických výstupov u IoT pre potreby plánovania, strategických rozhodnutí pri zavedení inovatívnych služieb, smart riešení
  • Detekcia davu a počítanie osôb v zónach pre účely plánovacie, bezpečnostné, napr. pri prevencii a riešení krízových situácií pri rizikových futbalových zápasoch, protestoch, demonštráciách, kultúrnych podujatiach. Podporný nástroj pre efektívnejšie a včasné nasadenie pracovníkov mestskej polície na potenciálne kritické miesta.
  • Nežiaduce správanie vo verejných priestoroch pre účely zlepšenia komfortu občanov mesta v reakcii na množstvo prijímaných sťažností na neprispôsobivých občanov. Naše mestské zložky budú schopné takéto situácie odhaliť skôr a nie až po prijatí sťažnosti od občana.
  • Parkovanie a parkovacia politika s cieľom vedieť objektívne preukázať v potrebnej kvalite a dokumentácii reálnu situáciu a zautomatizovať niektoré činnosti. Taktiež zber dát pre dlhodobejšie vyhodnocovanie optimálnosti súčasných pravidiel.
  • Státie na zakázaných miestach s následným efektívnejším riešením priestupkov.
  • Regulácia vjazdov do vyhradených zón oprávneným vozidlám.
  • Počítanie vozidiel v zónach s následným vyhodnotením nárastu/poklesu motorových vozidiel na základe definovaných faktorov.
  • Počítanie doby státia na parkovacích miestach s časovým obmedzením státia.
  • Cyklokultúra – podpora tohto typu dopravy, zber štatistických dát v jednotlivých zónach pre plánovanie ďalšieho rozvoja cyklotrás, detekcia a počítanie cyklistov.
  • Doprava – zber štatistických dát v jednotlivých smeroch a časoch pre vnútornú optimalizáciu dopravy v rámci jednotlivých častí mesta: Monitoring dopravných uzlov s generovaním štatistík dopravy, jazda z protismere na jednosmerných cestách.
Občan
  • Bezpečný pohyb v rámci mesta - požiadavkou občana je včasné nasadenie mestskej polície v kritických situáciách, ako sú futbalové zápasy, zhromaždenia a pod., zlepšenie komfortu občanov minimalizáciou situácií spôsobených neprispôsobivými občanmi,
  • Získanie informácií z oblasti bezpečnosti v meste - požiadavkou občana je disponovať údajmi o priestupkoch, o opatreniach pri riešení krízových situácií – futbalové zápasy, protesty a pod., informácie o počte vozidiel v mestských zónach, o počte cyklistov, údaje o doprave a pod.
  • Otvorená samospráva, ktorá zdieľa informácie

3.7Riziká a závislosti

Zoznam rizík je uvedený v prílohe „1 P_01 a I_01_Príioha 1: ZOZNAM RIZÍK a ZÁVISLOSTÍ

3.8Stanovenie alternatív v biznisovej vrstve architektúry

Alternatíva č.1: Zachovanie súčasného stavu

  • Uvedená alternatíva predstavuje zachovanie súčasného stavu. Táto alternatíva by znamenala nerealizovanie projektu – teda by ostala iba pôvodná integračno–analytická platforma, nebola by vytvorená dátovo analytická platforma a neboli by vybudované nové IoT body. Rovnako pri zachovaní súčasného stavu nebolo možné postúpenie údajov z IoT zariadení a kamerového systému do IoT platformy a ich následné zverejňovanie formou otvorených údajov.

Alternatíva č. 2: Realizácia časti projektu

  • Uvedená alternatíva predstavuje realizáciu časti projektu vlastnými kapacitami. Táto alternatíva je v súčasnosti nerealizovateľná. Pre mesto by znamenala vysoké finančné zaťaženie, ktoré nie je v súčasnej situácie realizovateľné.

Alternatíva č.3 Plnohodnotná realizácia projektu

  • Alternatíva č.3 znamená realizáciu projektu v plnom rozsahu v zmysle technických návrhov riešení súčasnej situácie. Rovnako táto alternatíva znamená získavanie údajov z IoT zariadení pre oblasť a kamerového systému do IoT platformy a ich následné zverejňovanie formou otvorených údajov.

3.9Multikriteriálna analýza

 KRITÉRIUMZDÔVODNENIE KRIÉRIA

STAKEHOLDER

1

MIRRI

STAKEHOLDER

2

Mesto TT

STAKEHOLDER

3

Občan

BIZNIS VRSTVAKritérium A (KO)Rozšírenie integračno-analytická platformy pre spracovanie a analýzu dát X 
Kritérium B (KO)

Zverejňovanie otvorených údajov z IoT zariadení a súčasné lepšie rozhodovanie a plánovanie v rámci

riadenia mesta

XXX
Kritérium C (KO)Implementácia nástrojov s pokročilými inteligentnými vlastnosťamiXXX
Kritérium D (KO)Zníženie nebezpečných sociálno-patologických javov XX

Zhrnutie:

Výber alternatív prebiehal v jednom kole, v rámci ktorého bola uplatnená multikriteriálna analýza (ďalej aj „MCA“). V rámci MCA bola vybratá alternatíva 3, ktorá splnila všetky 3 kritériá:

  • Kritérium A Rozšírenie integračno-analytická platformy pre spracovanie a analýzu dát
  • Kritérium B Zverejňovanie otvorených údajov z IoT zariadení a súčasné lepšie rozhodovanie a plánovanie v rámci riadenia mesta
  • Kritérium C Implementácia nástrojov s pokročilými inteligentnými vlastnosťami
  • Kritérium D Zníženie nebezpečných sociálno-patologických javov

Realizovaný variant realizuje nutné a preferované požiadavky z hľadiska ekonomickej efektívnosti a rovnako technologického riešenia.

3.10Stanovenie alternatív v aplikačnej vrstve architektúry

1734540472504-201.png

3.11Stanovenie alternatív v technologickej vrstve architektúry

Alternatívy na úrovni technologickej architektúry reflektujú alternatívy vypracované na základe „nadradenej“ architektonickej aplikačnej vrstvy, pričom sa prioritne uvažuje o využití služieb vládneho cloudu (privátne aj verejné cloudové služby zverejnené v katalógu služieb vládneho cloudu (odkaz na katalóg služieb ).
V prípadoch, kedy by nebolo ekonomicky výhodné využiť vládny cloud v plnom rozsahu projektu, je možné uvažovať aj o iných/ďalších alternatívach: hybridnej (časť aplikácií využíva privátny vládny cloud a časť vlastný HW žiadateľa, resp. časť aplikácii využíva služby komerčného poskytovateľa cloudových služieb), nasadenie v prostredí komerčného cloudu alebo v krajnom prípade sú všetky aplikácie nasadené v prostredí vlastného HW žiadateľa (prípady zohľadnenia bezpečnosti alebo iných povinností).
Ekonomická výhodnosť technologickej alternatívy je preukázaná nižšími nákladmi na TCO projektu. Spracovateľ projektového zámeru je povinný preukázať, že zvolené riešenie je ekonomicky výhodnejšie. V prípade, že z bezpečnostných alebo iných dôvodov nezvolil najvýhodnejšiu alternatívu (resp. neposudzoval viacero alternatív), spracovateľ doloží zdôvodnenie potreby daného technologického riešenia. V zdôvodnení sú uvedené konkrétne požiadavky a ich parametre, ktoré neumožnili zvoliť najvýhodnejšie riešenie alebo porovnať viacero alternatív.
SABLONA_I-02_PROJEKTOVY_ZAMER_Projekt_XYZ_YYMMDD_v0.1_a966e8b8a99b13da.png
Ako alternatívu nepovažujeme porovnanie krabicových „off-the-shelf“ riešení (COTS) riešení s alternatívou vývoja aplikácií „na zelenej lúke“ a to z dôvodu toho, že žiadateľ pre zachovanie nediskriminačných podmienok vo verejnom obstarávaní nevie vopred určiť, či dostane ponuku od uchádzača k vývoju na zelenej lúke, alebo sa všetky ponuky od uchádzačov vo verejnom obstarávaní budú vzťahovať na COTS riešenie. Výnimka je v prípade, ak žiadateľ uvažuje použiť konkrétne COTS riešenie ako podmienku pre uchádzača v rámci procesu verejného obstarávania a to vzhľadom na ekonomické alebo iné dôvody preukázané v dokumente.
Výber alternatív prebieha v dvoch kolách. Prvé kolo predstavuje uplatnenie multikriteriálnej analýzy (ďalej len „MCA“) – výber relevantných alternatív. Druhé kolo predstavuje vypracovanie Analýzy nákladov M-05 BC/CBA. Do druhého kola vstupujú alternatívy ktoré splnili všetky vylučovacie kritéria stanovené v multikritériálnej analýze. Minimálny počet variant, je stanovený na 3:

  • nulový variant, ktorý sa neposudzuje v MCA a je automaticky porovnávajúcim variantom v M-05 Analýza nákladov a prínosov,
  • preferovaný variant, ktorý splnil všetky kritéria MCA,
  • minimalistický variant“, ktorý vychádza z rovnakého biznis variantu ako preferovaný variant, ale realizuje iba „nutné“ aplikačné moduly.

4.POŽADOVANÉ VÝSTUPY (PRODUKT PROJEKTU)

  • Doplňte informácie – POPIS PRODUKTU - čo bude/čo chcete, aby bolo po ukončení projektu dodané
    • projektové výstupy podľa vyhlášky 401/2023 o riadení projektov (vrátane zdrojových kódov)
    • koncové služby a biznis procesy, ktoré sú predmetom dodávky projektu
    • biznis objekty, ktoré majú byť vstupmi a výstupmi zo systému – napr. podania, formuláre, rozhodnutia, reporty, dáta, aplikačné rozhrania
  • Doplniť informáciu, resp. identifikovať VLASTNÍKOV PROCESOV (toto je dôležitá informácia pre budúce riadenie projektu a schvaľovanie výstupov projektu).

5.NÁHĽAD ARCHITEKTÚRY

  • Doplňte krátky POPIS BUDÚCEHO CIEĽOVÉHO PRODUKTU PROJEKTU z pohľadu biznis/aplikačnej/technologickej architektúry v závislosti od charakteru projektu a výsledku analýzy alternatív riešenia,
  • Doplňte a detailne spracujte funkčné a nefunkčné požiadavky vyplývajúce z analýz alternatív riešenia vo všetkých vrstvách architektúry a vyplňte požiadavky v dokumente  M-05 Analýza nákladov a prínosov, karta Katalóg požiadaviek., I-04 Katalóg požiadaviek
  • Doplňte stručný náhľad budúcej IT architektúry (biznis, aplikačná, technologická) riešenia, ktorý podľa potreby pozostáva aj z viacerých obrázkov (diagramov), aby dostatočne zrozumiteľne znázornil predmet dodávky, jeho kontext a zmeny v architektúre verejnej správy (objednávateľa, realizátora projektu), ktoré projekt realizuje,
    • Náhľad architektúry vytvorte v modelovacom nástroji pomocou notácie ArchiMate (https://publications.opengroup.org/standards/archimate), v prípade potreby väčšej detailizácie biznis procesov môžete použiť notáciu BPMN (http://www.omg.org/spec/BPMN/2.0/),
    • Pre vytvorenie náhľadu architektúry použite modelovací nástroj, ktoré môže byť buď integrovaný na spoločný repozitár2 architektonických modelov verejnej správy, alebo modelovací nástroj, ktorý podporuje export modelu do štandardizovaných výmenných formátov súborov (The Open Group ArchiMate Model Exchange File Format Standard) 3 a export súborov podľa špecifikácie BPMN 2.04,
    • Pre jednoznačnú identifikovateľnosť komponentov v náhľade architektúry uveďte aj ich MetaIS kódy
    • Očakáva sa, že ak realizujete popis dizajn procesov podľa pravidiel EVS, tak všetky výstupy musia byť v súlade s metodikou a postupom: https://www.minv.sk/?np-optimalizacia-procesov-vo-verejnej-sprave&subor=255448 .
    • Náhľad architektúry v tomto výstupe I-02 Projektový zámer by mal byť v súlade s jeho detailizáciou vo výstupe I-03 Prístup k projektu, ak objednávateľ podľa prílohy č. 1 vyhlášky 401/2023 Zz pripravuje aj výstup I-03 Prístup k projektu.
    • Náhľad architektúry v tomto výstupe I-02 Projektový zámer by mal byť v súlade s výstupom M-06 - aktualizáciou evidencie e-Government komponentov v centrálnom metainformačnom systéme verejnej správy (MetaIs) a komponenty, ktorých sa projekt týka by mali mať upravenú evidenciu ich stavu a fázu ich životného cyklu.
    • Príklad náhľadu na architektúru podľa metamodelu e-Government komponentov evidovaných v MetaIS:
      Obrázok 8
      Obrázok 1 Príklad náhľadu architektúry v notácii ArchiMate

5.1Prehľad e-Government komponentov

Ak bude vytváraný aj výstup I-03 Prístup k projektu, môže byť táto kapitola z dokumentu I-02 Projektový zámer vypustená, pretože jej obsah bude spracovaný vo výstupe I-03 Prístup k projektu.
Obsah tejto kapitoly je prehľadom realizácie výstupu M-06 - aktualizácia evidencie e-Government komponentov v centrálnom metainformačnom systéme verejnej správy (MetaIs). Objednávateľ5 plní výstupom M-06 povinnosti orgánu riadenia sprístupňovať a aktualizovať informácie o informačných technológiách verejnej správy prostredníctvom centrálneho metainformačného systému verejnej správy (MetaIS) bezodkladne podľa § 12 ods. 1 písm. b) zákona 95/2019 Z.z.
V okamihu odovzdania výstupu I-02 Projektový zámer objednávateľ:

  1. vytvorí náhľady architektúry v modelovacom nástroji, ktorý môže byť buď integrovaný na spoločný repozitár  architektonických modelov verejnej správy, alebo ktorý podporuje export modelu do štandardizovaných výmenných formátov súborov,
  2. uloží architektonické modely súčasnej a budúcej architektúry riešenia buď do repozitára architektonických modelov verejnej správy alebo do projektovej dokumentácie I-02 ako prílohu  vo výmennom formáte pre uloženie modelu, 
  3. aktualizuje v MetaIS e-Government komponenty, ktoré budú realizované alebo menené projektom alebo veľkou zmenovou požiadavkou a to koncové služby, ISVS, ich moduly, aplikačné služby, atribúty a vzájomné vzťahy týchto e-Government komponentov a ich vzťahy (integrácie) na spoločné ISVS alebo ISVS iných správcov, ktoré budú využívať. 
    Objednávateľ v tejto kapitole uvedie prehľad nasledovných e-Government komponentov, ktoré budú výstupom projektu (dodané nové alebo zmenené) a ktoré evidoval v rámci výstupu M-06 v MetaIS:

5.1.1Prehľad koncových služieb – budúci stav:

Kód KS (z MetaIS)Názov KSPoužívateľ KS (G2C/G2B/G2G/G2A)Životná situáciab(+ kód z MetaIS)Úroveň elektronizácie KS
ks_380838Poskytovanie údajov z IoT zariadení mesta Trnava[c_pouzivatel.2, c_pouzivatel.5, c_pouzivatel.7]Slobodný prístup k informáciám, prístup k odtajneným skutočnostiam, archívy; 055Vyberte jednu z možností
c_sofistikovanost.5

5.1.2Prehľad budovaných/rozvíjaných ISVS v projekte – budúci stav:

Kód ISVS (z MetaIS)Názov ISVSModul ISVS (zaškrtnite ak ISVS je modulom)Stav IS VSTyp IS VSKód nadradeného ISVS (v prípade zaškrtnutého checkboxu pre modul ISVS)
isvs_10425Smart IoT platforma mesta TrnavaVyberte jednu z možností
c_stav_isvs.3
Vyberte jednu z možností
c_typ_isvs.1
  

5.1.3Prehľad budovaných aplikačných služieb – budúci stav:

Kód AS (z MetaIS)Názov ASISVS/modul ISVS (kód z MetaIS)Aplikačná služba realizuje KS (kód KS z MetaIS)
as_60466Poskytovanie otvorených údajov z IoT zariadení mesta Trnava ks_380838 

5.1.4Prehľad integrácii ISVS na spoločné ISVS6 a ISVS iných OVM alebo IS tretích strán

  • Uviesť prehľad ISVS, pri ktorých sa plánuje využívanie služieb iných ISVS, spoločných blokov (SaaS) alebo služieb tretích strán v TO BE stave.
  • Uviesť prehľad ISVS integrovaných na spoločné moduly podľa zákona č. 305/2013 Zz.
  • Plánované využívanie a integrácie služieb iných ISVS musí byť evidované v MetaIS – zaevidovanie vzťahu na aplikačnú službu určenú na externú integráciu poskytujúcim ISVS

Kód ISVS
(z MetaIS)

Názov ISVS

Kód integrovaného ISVS
(z MetaIS)

Názov integrovaného ISVS
    
    
  • Na informáciu je v nasledujúcej tabuľke prehľad AS na externú integráciu Spoločných modulov podľa § 10 zákona 305/2013 Zz. Vo finálnom dokumente túto tabuľku prehľadu AS spoločných modulov vymažte:
 
MetaIS kódNázovAS na externú integráciu (využitie Spoločného modulu)
isvs_8846Autentifikačný modulAutentifikácia používateľa na ÚPVS (BOK) (as_59698)
isvs_8847Elektronické schránkyVytváranie, odosielanie a prijímanie elektronických správ (as_59630)
isvs_8848Modul elektronických formulárovPoskytnutie vzorov e_formulárov (sluzba_is_185)
isvs_9369Modul elektronického doručovaniaCentrálne úradné doručovanie (as_59701)
isvs_8850Platobný modulRealizácia platieb správnych a súdnych poplatkov (as_59700)
isvs_9368Modul centrálnej elektronickej podateľneOverovanie elektronického podpisu (KEP) (as_59702)
isvs_8851Modul dlhodobého uchovávania (nepovinný)Uchovávanie elektronických dokumentov (as_59703)
isvs_9370Notifikačný modul (nepovinný)Zasielanie oznámení prostredníctvom elektronických komunikačných kanálov (sms, email) (as_59699)
isvs_9513Centrálna API manažment Platforma (CAMP) ako realizácia Modulu procesnej integrácie a integrácie údajovPoskytovanie služby integráciou na AS CAMP (as_60157)
isvs_9513Centrálna API manažment Platforma (CAMP) ako realizácia Modulu procesnej integrácie a integrácie údajovKonzumovanie služby iného ISVS prostredníctvom CAMP (as_60158)
isvs_5836IS CSRÚ ako realizácia Modulu procesnej integrácie a integrácie údajovPoskytovanie dát na integráciu (as_59119)
isvs_5836IS CSRÚ ako realizácia Modulu procesnej integrácie a integrácie údajovPoskytnutie konsolidovaných údajov o subjekte (sluzba_is_49250)
isvs_5836IS CSRÚ ako realizácia Modulu procesnej integrácie a integrácie údajovPoskytnutie konsolidovaných referenčných údajov z IS CSRÚ na synchronizáciu (sluzba_is_49253)

5.1.5Aplikačné služby na integráciu

Uveďte v nasledujúcej tabuľke budované aplikačné služby a ich využitie na integráciu na spoločné moduly a iné ISVS alebo ich poskytovanie na externú integráciu a predpokladané vybudovanie cloudových služieb “softvér ako služba“ (SaaS),

  • Plánované aplikačné služby musia byť evidované v MetaIS s fázou životného cyklu a musia mať v MetaIs evidované všetky povinné atribúty a vzťahy,
  • Evidencia integrácií v MetaIS sa realizuje evidovaním vzťahov aplikačných služieb budovaného//rozvíjaného ISVS na príslušné aplikačné služby nadrezortných ISVS. Podrobné informácie sú uvedené v Používateľskej príručke MetaIS, kap. 2.1.3.3.1 a kap. 2.1.3.3.2. Detailný popis služieb IS CSRÚ a poskytovaných objektov evidencie je v aktuálnej verzii integračného manuálu IS CSRÚ.
  • Ak IS povinnej osoby potrebuje konzumovať alebo poskytovať služby iným ISVS alebo IS tretích strán prostredníctvom modulu Centrálna API Manažment Platforma (CAMP) a jej modulu API Gateway, je potrebné aplikačné služby IS Povinnej osoby naviazať na príslušné integračné služby CAMP (API Gatewy).
  • Budované aplikačné služby musia mať v MetaIs evidované SLA parametre pre východiskový a cieľový stav. Podrobné informácie sú uvedené v Používateľskej príručke MetaIS, kap. 2.1.3.
    AS (Kód MetaIS)Názov ASRealizuje ISVS (kód MetaIS)Poskytujúca alebo KonzumujúcaIntegrácia cez CAMPIntegrácia s IS tretích stránSaaSIntegrácia na AS poskytovateľan (kód MetaIS)

5.1.6Poskytovanie údajov z ISVS do IS CSRÚ

Uveďte v tabuľke prehľad poskytovaných údajov (objektov evidencie, ďalej OE) z ISVS do IS CSRÚ v TO BE stave.

ID OENázov (poskytovaného) objektu evidencieKód ISVS poskytujúceho OENázov ISVS poskytujúceho OE
    
    
    

5.1.7Konzumovanie údajov z IS CSRÚ

Uveďte v tabuľke prehľad konzumovaných údajov z IS CSRÚ v TO BE stave. Súčasné dostupné objekty evidencie a údaje v IS CSRÚ sú uvedené v integračnom manuáli IS CSRÚ.

ID OENázov (konzumovaného) objektu evidencieKód a názov ISVS konzumujúceho OE z IS CSRÚKód zdrojového ISVS v MetaIS
    
    
    

5.1.8Prehľad plánovaného využívania infraštruktúrnych služieb (cloudových služieb) – budúci stav:

Zaevidujte MetaIS využívanie cloudových infraštruktúrnych služieb vašimi ISVS. Podrobné informácie o evidencii využívania infraštruktúrnych služieb sú uvedené v Používateľskej príručke MetaIS, kap. 2.1.4.3 ISVS využívajúci infraštruktúrne služby.

Kód infraštruktúrnej služby
(z MetaIS)

Názov infraštruktúrnej služby

Kód využívajúceho ISVS
(z MetaIS)

Názov využívajúceho ISVS
    
    
V súlade s NKIVS by technologická architektúra mala byť založená na cloudových službách uvedených v katalógu služieb, ktoré prešli procesom klasifikácie, hodnotenia, registrácie a zaradenia do katalógu služieb zverejnenom na stránke MIRRI: https://www.mirri.gov.sk/sekcie/informatizacia/egovernment/vladny-cloud/katalog-cloudovych-sluzieb.

6.LEGISLATÍVA

Doplniť popis potrebných zmien v oblasti legislatívy pre naplnenie cieľov a dodanie výstupov projektu.
Uviesť konkrétne zákony, prípadne aj paragrafy, ktoré budú predmetom legislatívnych zmien.
Doplniť popis, aký je negatívny dopad na výstupy projektu, jeho ciele a rozsah a časový harmonogram, ak vyššie uvedené zmeny v zákonoch nebudú realizované.

7.ROZPOČET A PRÍNOSY

Počas Prípravnej a iniciačnej fázy, je potrebné predložiť samostatný dokument M-05 Analýza nákladov a prínosov (xls. BC/CBA) v predpísanej štruktúrovanej forme.(povinné v prípade projektov nad 1 000 000,- EUR). Pre iný, než veľký projekt - projekt pod 1 000 000,- EUR - objednávateľ detailne opíše nákladovú a prínosovú stránku a postup, ktorý je zvolený na cenovú kalkuláciu nákladov a prínosov projektu.
V tejto časti dokumentu sa od Vás očakáva štruktúrovane popísať:

  • vypočítané náklady (vývoj + prevádzka) v T10 (t.j. na 10 rokov dopredu)
  • vypočítané prínosy v T10 (t.j. na 10 rokov dopredu)
  • slovne popísať výpočet prínosov, z čoho sú čerpané vstupné hodnoty
  • rok návratnosti (doplnenie ukazovateľov: ENPV, FNPV, BCR)

7.1Sumarizácia nákladov a prínosov

Náklady

Názov
modulu

Názov
modulu

Názov
modulu

Všeobecný materiál   
IT - CAPEX   
Aplikácie   
SW   
HW   
IT - OPEX- prevádzka   
Aplikácie   
SW   
HW   
Prínosy   
Finančné prínosy   
Administratívne poplatky   
Ostatné daňové a nedaňové príjmy   
Ekonomické prínosy   
Občania (€)   
Úradníci (€)   
Úradníci (FTE)   
Kvalitatívne prínosy   
    
Interpretácia výsledkov:
Ekonomická a finančná efektívnosť projektu je v analýze prínosov nákladov hodnotená kvantitatívne pomocou nasledujúcich ukazovateľov (prahové hodnoty v zmysle platných dokumentov v prípade financovania zo zdrojov EÚ sú uvedené):
  • Pomer prínosov a nákladov (BCR): viac ako 1,00
  • Ekonomická vnútorná výnosová miera vyjadrená v % (EIRR): viac ako 5,0 %
  • Ekonomická čistá súčasná hodnota vyjadrená v eurách (ENPV): viac ako 0
    Pre účely financovania z prostriedkov EU vyjadruje Analýza nákladov a prínosov BC/CBA aj nasledovné ukazovatele:
  • Finančná vnútorná výnosová miera v % (FIRR)
  • Finančná čistá súčasná hodnota v eur (FNPV).
    Nie všetky sociálno-ekonomické vplyvy sa dajú vždy vyčísliť a zhodnotiť. Je to preto, že okrem odhadu ukazovateľov výkonnosti by sa mala zohľadniť aj úvaha o nepeňažných nákladoch a výnosoch, najmä vo vzťahu k týmto otázkam: (čistý) dosah na zamestnanosť, ochrana životného prostredia, sociálna rovnosť a rovnaké príležitosti.
    V prípade ak dosiahnu uvedené hodnoty viaceré varianty posudzované v rámci Analýzy nákladov, odporúča sa pri výbere finálnej alternatívy zohľadniť výšku BCR, dôležitosť nekvantifikovaných spoločenských prínosov a mieru naplnenia stanovených cieľov. Po vzore krajín ako Veľká Británia sa prioritne odporúča realizovať projekty, kde prínosy prevyšujú náklady štvornásobne (BCR aspoň 4,00).
    Príklad: Kvalitatívne prínosy projektov
    Problém: Proces získania stavebného povolenia jeden z najdlhších v EÚ.
    Príklady kvalitatívnych prínosov projektu, ktoré je možné finančne oceniť:
  • Zvýšenie ekonomickej aktivity v stavebnom sektore (zvýšenie rastu HDP)
  • Nižšie spoločenské škody, spojené s búraním čiernych stavieb
    Príklady kvalitatívnych prínosov projektu, ktoré nie je možné spoľahlivo finančne oceniť:
  • Zníženie miery korupcie
  • Zníženie miery stresu zamestnancov stavebných úradov
    Vyššia spokojnosť verejnosti s procesmi územného a stavebného konania.

8.HARMONOGRAM JEDNOTLIVÝCH FÁZ PROJEKTU a METÓDA JEHO RIADENIA

Doplňte highlevel HARMONOGRAM, ktorý sa neskôr (v ďalších fázach/dokumentoch) bude detailizovať:

  • KEDY potrebujete (chcete) ZAČAŤ? Napíšte TERMÍN (mesiac/rok)
  • KEDY potrebujete (chcete) SKONČIŤ (mať dodaný výstup)? Napíšte TERMÍN (mesiac/rok).
  • Fakturačné míľniky: jednotlivé míľniky projektu naviažte aj na fakturačné míľniky (v jednej tabuľke), aby ste si mohli kontrolovať cashflow v projekte.
  • Míľniky Verejného obstarávania (VO) – do harmonogramu si doplňte aj míľnik procesu verejného obstarávania (celý proces).
IDFÁZA/AKTIVITA

ZAČIATOK
(odhad termínu)

KONIEC
(odhad termínu)

POZNÁMKA
1.Prípravná fáza a Iniciačná fázanapr. 01/2020napr. 02/2020 
2.Realizačná fázanapr. 05/2020napr. 10/2020 
2aAnalýza a Dizajnnapr. 05/2020napr. 06/2020 
2bNákup technických prostriedkov, programových prostriedkov a služiebnapr. 07/2020napr. 08/2020Napr. Je potrebné obstarať dodávateľa IS riešenia/ licencie7/ konzultačné služby
2cImplementácia a testovanienapr. 05/2020napr. 06/2020 
2dNasadenie a PIPnapr. 12/2020napr. 02/2021PIP - 3 mesiace po nasadení
3.Dokončovacia fázanapr. 11/2020napr. 12/2020 
4.Podpora prevádzky (SLA)napr. 01/2021napr. 01/2025Napr. Je potrebné obstarať SLA zmluvu (Zmluvu o podpore prevádzky IS)?
Odporúčame – pre reportovacie účely projektu si vytvorte high-level projektový plán v MS EXCEL alebo v inom formáte/nástroji pre projektové riadenie.
Doplňte informácie o vybranej metóde riadenia projektu a zdôvodniť výber:
Ak realizujete projekt metódou Waterfall:
Waterfall - vodopádový prístup počíta s detailným naplánovaním jednotlivých krokov a následnom dodržiavaní postupu pri vývoji alebo realizácii projekty. Projektovému tímu je daný minimálny priestor na zmeny v priebehu realizácie. Vodopádový prístup je vhodný a užitočný v projektoch, ktorý majú jasný cieľ a jasne definovateľný postup a rozdelenie prác.
Objednávateľ projektu vypracuje funkčnú a technickú špecifikáciu,
SABLONA_I-02_PROJEKTOVY_ZAMER_Projekt_XYZ_YYMMDD_v0.1_ea8a81537e587b5e.png
Ak realizujeme projekt metódou Agile:
Agilný prístup k riadeniu projektov sa uplatňuje v projektoch, u ktorých je jasný rámcový cieľ, ale z najrôznejších dôvodov je nemožné presne definovať všetky dlhodobé požiadavky bez priebežných prototypov. Pri agilných metódach práce sa realizujú malé porcie výsledkov v každom vývojovom cykle, iterácii, v tesnej spolupráci so zákazníkom. Agile metódu je možné aplikovať za podmienok definovaných vo vyhláške MIRRI č. 401/2023 Z.z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke.
SABLONA_I-02_PROJEKTOVY_ZAMER_Projekt_XYZ_YYMMDD_v0.1_dcd0f7fe8c3f7b57.png

9.PROJEKTOVÝ TÍM

Zostavuje sa Riadiaci výbor (RV), v minimálnom zložení:

  • Predseda RV
  • Biznis vlastník
  • Zástupca prevádzky
  • Zástupca dodávateľa (dopĺňa sa až po VO / voliteľný člen)
  • Projektový manažér objednávateľa (PM)
    Zostavuje sa Projektový tím objednávateľa
  • kľúčový používateľ,
  • IT analytik alebo biznis analytik,
  • IT architekt,
  • biznis vlastník
  • manažér kvality (nepovinný člen pre projekty do 1 000 000,- EUR, povinný pri veľkých projektoch nad 1 000 000,- EUR,
  • manažér IT prevádzky (nepovinný člen)
  • manažér kybernetickej a informačnej bezpečnosti (nepovinný člen)
  • UX dizajnér (nepovinný člen)
  • iná špecifická rola (nepovinný člen)
  • doplniť tabuľku zodpovedných osôb, ktoré budú participovať v projekte
IDMeno a PriezviskoPozíciaOddelenieRola v projekte
1.Doplniť meno a priezviskoDoplniť pozíciu (pracovné zaradenie v línii)Doplniť názov org. útvaruDoplniť rolu v projekte
2.Doplniť meno a priezviskoDoplniť pozíciu (pracovné zaradenie v línii)Doplniť názov org. útvaruDoplniť rolu v projekte
3.Doplniť meno a priezviskoDoplniť pozíciu (pracovné zaradenie v línii)Doplniť názov org. útvaruDoplniť rolu v projekte
Vzor organizačnej štruktúry
SABLONA_I-02_PROJEKTOVY_ZAMER_Projekt_XYZ_YYMMDD_v0.1_d9faa472f626899.png
SABLONA_I-02_PROJEKTOVY_ZAMER_Projekt_XYZ_YYMMDD_v0.1_a6af23de6588b10b.png

9.1 PRACOVNÉ NÁPLNE

Doplniť podľa dokumentu z Riadiaceho Výboru projektu, prípadne zo splnomocnení alebo menovacích dekrétov . Tieto vstupy neskôr využijete pri dokumente PID.
VZORY a ŠABLONY zdrojových súborov sú tu: https://www.mirri.gov.sk/sekcie/informatizacia/riadenie-kvality-qa/riadenie-kvality-qa/index.html  
Poznámka: Odporúčame – pozrite si VZOR pre MENOVACIE DEKRÉTY členov projektového tímu – vzor obsahuje názorný popis všetkých projektových rolí, ktoré vyžaduje Vyhláška 401/2023 Z.z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke.

10.ODKAZY

Doplniť odkazy na už existujúce produkty v maximálnej miere – vyhnúť sa duplikovaným informáciám.

11.PRÍLOHY

Príloha : Zoznam rizík a závislostí (Excel): https://www.mirri.gov.sk/sekcie/informatizacia/riadenie-kvality-qa/riadenie-kvality-qa/index.html
Poznámka: Odporúčame, si evidovať a vyhodnotiť pripomienky odbornej verejnosti

  • Podľa § 4 odsek 10 – Vyhláška 401/2023 Z.z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke je potrebné zrealizovať pripomienkovanie Projektového zámeru odbornou verejnosťou
  • Odporúčame túto aktivitu formalizovať (do dokumentu)
  • Odporúčame vyhodnotenie zverejniť na webové sídlo objednávateľa (do projektového adresára) – v súlade s Vyhláškou 401/2023 Zz. Oznámenie o začatí verejného pripomienkovania sa zverejní v centrálnom metainformačnom systéme verejnej správy na mieste určenom Orgánom vedenia. Na schválenie riadiacemu výboru v prípravnej a iniciačnej fáze sa tieto výstupy predkladajú až po zverejnení vyhodnotenia pripomienok.
    Koniec dokumentu
    1 Notácia ArchiMate: https://publications.opengroup.org/standards/archimate
    2 Aktuálny spoločný repozitár architektonických modelov verejnej správy je https://avssr.horizzon.cloud/. O prístup do repozitára a poskytnutie licencie pre modelovací nástroj pracujúci s repozitárom modelov je potrebné požiadať na e-mailovej adrese: sprava_EA@mirri.gov.sk.
    3 Napr. modelovací nástroj Archi - Open Source ArchiMate Modelling: https://www.archimatetool.com.
    4 Napr. modelovací nástroj pre BPMN - Camunda Modeler - Open Source Desktop Modeler: https://camunda.com/download/modeler/.
    5 Podľa § 2 ods. 1 písm. i) vyhlášky MIRRI č. 401/2023 Z.z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy sa objednávateľom rozumie správca alebo prevádzkovateľ ITVS, ktorý projekt realizuje alebo chce realizovať.
    6 Spoločné moduly podľa zákona č. 305/2013 e-Governmente
    7 EUPL licencie: https://joinup.ec.europa.eu/sites/default/files/inline-files/EUPL%201_1%20Guidelines%20SK%20Joinup.pdf